TrasaPro rok 2019 pro vás připravujeme NOVÉ TRASY maratonu i půlmaratonu, které redukují běh po panelových úsecích o polovinu. Obě trasy navíc povedou jako okruh a při běhu se budete moci kochat pohledem na malebné rybníky, když už jsme na Třeboňsku, že 🙂

Trasy jsou zatím předběžné a soustavně probíhají schvalovací jednání. Stále také hledáme případné další vylepšení trasy. Trasy tedy nejsou definitivní, ale pro představu se můžete už teď podívat, jak by to mohlo v říjnu vypadat. Samozřejmostí bude certifikace obou tras.

Náhled tras je k dispozici zde:

Trasa maratonu  https://mapy.cz/s/3gVMB

Trasa půlmaratonu  https://mapy.cz/s/3gVKR

 

Držte nám palce, aby nedošlo k žádným neočekávaným změnám a tedy k nucené změně trasy.

Nové trasy budeme samozřejmě oficiálně certifkovat úředním měřičem Českého atletického svazu.

Z velké části bude trasa podobná jako v roce 2018, o které si můžete více přečíst níže.

Obě trasy pro rok 2018 byly 1.10. 2018 změřeny a certifikovány úředním měřičem tratí Českého atletického svazu.

Vlastní měření se provádělo v souladu s ustanovením pravidel IAAF, pravidlo 240 „Závody na silnici“ odst. 3: Délka trati musí být měřena po nejkratší možné dráze, kterou by závodník po cestě vymezené pro závod mohl proběhnout.

Pro měření byla využita „Metoda kalibrovaného jízdního kola“. Tento způsob odpovídá metodice vypracované IAAF, která byla plně přejata ČAS, využívající 6-ti místného Jonesova čítače namontovaného na přední kolo jízdního kola.

Při vyměřování trati byl použit “koeficient zamezení zkrácení trati” (tzv. SCP-faktor). Pro měření metodou “kalibrovaného jízdního kola” má tento koeficient hodnotu 0,1%, tzn., že každý kilometr trati bude mít “měřenou délku” 1001 metr.

Pro kalibraci jízdního kola byla kalibrovaným ocelovým pásmem o délce 50 m vyměřena trať dlouhá 300 m vedená po rovném úseku asfaltové cesty podél zahrádek na okraji obce Třeboň – na trati závodu. Kalibrační trať začíná na hraně parkoviště u Hradecké brány v ulici Dukelská a končí 30 cm před elektrickým rozvaděčem u poslední chaty před odbočkou vlevo.
Kalibrační trať byla ve shodě s metodikou projeta dvakrát v každém směru, celkem tedy čtyřikrát.

Pro potřeby dalšího měření jsme pracovali s konstantou 11 491 bodů na 1.000 m.

POPIS ZÁVODNÍ TRATI DLE OFICIÁLNÍHO MĚŘENÍ (2018)
Start a cíl – Třeboň, náměstí, sloupky a semafor před domem čp. 1
6 km – „Slepá alej“ – 20 metrů za začátkem panelové cesty
8 km – „Kočárka“ – 4,4 metry před hranou mostu přes „Zlatou stoku“
Obrátka ½ maraton
– osada Barbora – přední hrana rozvaděče elektrické energie (130 m za křižovatkou)
11 km – 5 m od konce jezírka po levé straně cyklostezky č. 122
15 km – 600 m na cestě „Knížete Jana“, 5,3 m za mostkem na pravé straně cesty
20 km – 154 m po odbočení z „První aleje“
22 km – 17 m za křižovatkou “Pánova cesta“ x „Třetí alej“
25 km – 9,7 metru za mostkem do lesa na pravé straně cesty „Třeboňská cesta“ po odbočení z „Hraniční cesty“
27 km – 20 metrů před mostkem na pravé straně cesty (uprostřed „Rajské cesty“)
30 km – 49 metrů za dopravní značkou začátek obce Majdalena na silnici z obce Majdalena k osadě Barbora
31 km – 70 metrů za rozvaděčem označujícím obrátku ½ maratonu
35 km – 11 metrů před mostkem uprostřed „Slepé aleje“
40 km – 15 metrů za mostem – od levého zábradlí po směru běhu
66,3 metru za mostem – od levého zábradlí po směru běhu
42 km – na přední hraně domu čp. 176 před parkovištěm u Hradecké brány

Z 42,2 kilometrů maratonu vede 28.3 km po silnicích a cyklostezkách s kvalitním asfaltem, 4.8 km po neasfaltové cestě s kvalitním povrchem, 4 km po středně dobré panelové cestě, 3 km po dobré panelové cestě, 2 km po silnicích a cyklostezkách s méně kvalitním asfaltem, 100 metrů po dlažebních kostkách.

Umístění občerstvovacích stanic najdete v propozicích.

Popis trasy

Vystartujete z třeboňského renesančního náměstí, kde začíná pouť unikátní maratonské trasy. Nejprve proběhnete historickou branou za historické hradby a po necelém kilometru odbočíte na asfaltovanou cyklostezku do Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Tam zůstanete až do 41. kilometru. Rovinaté cesty s hladkým povrchem a asfaltové cyklostezky vás budou provázet po většinu trasy, proběhnete jimi mezi rybníky a lesy, loukami, občas minete chalupu. Věděli jste, že tady žije i stálá populace losů?

Fakt, že probíháte rybníkářskou oblastí, jež je vážným kandidátem na zápis mezi místa, která chrání UNESCO, vám hraje do karet, do kopečka to tu zkrátka nepovede. Kde jinde v Evropě si užijete rovinatého terénu s minimálním převýšením v okouzlující přírodě? Možná právě nad touto otázkou budete cestou po příjemných rovinkách přemýšlet. Okolní zelení jistě pomůže udržet vaší mysl svěží a motivovanou k co nejlepšímu výsledku. I když vlastně koncem října budou stromy spíše zbarveny do zářivě žluté, rudé a zlaté barvy. Věděli jste, že je vědecky prokázáno, že člověk podá lepší fyzický výkon, když je obklopen přírodou než když běží městem?

Trať Třeboňského maratonu vede kolem celé řady přírodních i historických zajímavostí. Jakmile vaše kroky vykročí z Hradecké brány a prosvištíte naučnou stezkou, rázem se ocitnete v jiném světě. Ve světě pod vládou přírody, památných stromů, čarovných lesů a pověstí, které tento pohádkový kraj od nepaměti provázejí. První z nich vám možná vytane na mysli hned na začátku u Čertova dubu. Očaruje vás osamělost ostrůvku na Kaprovém rybníku? Nebo se zasníte o věčnosti u památné Třeboňské lípy? Při křižování lesa před obcí Majdalena zahlédnete žlutou kapličku Barboru, tady už 1/2 maratonští závodníci tuší brzkou otočku s občerstvením a návrat do cíle, přidávají tedy do kroku. Maratonci pokračují a nechávají se dále unášet nejen okolní krásou a energií, ale i ideálním povrchem.

Na trati jsou také krátké okamžiky, kdy seběhnete z asfaltových stezek na kvalitní lesní cestu s hladkým povrchem, který ani za mokra neklouže, ale přesto je měkčí než asfalt. Pocítíte úlevu a odlehčíte svým kloubům, obzvláště pak v druhé polovině trasy. Ti z vás, kteří by upřednostnili měkčí povrch déle, mohou i na asfaltových úsecích velmi často běžet po okraji cesty občas porostlém mechem. Užijete si tak přírodního a přesto rychlého povrchu.

Poslední kilometr si užijete pohádkový doběh do historického srdce Třeboně a naberete na něm tu správnou rychlost pro cílovou rovinku.